Squadron Members

Command

Air Display Flight

Air Maintenance Flight

  • Squadron Aircraft Maintenance Engineering Officer: Major Megan Latta (Prince Albert, SK)
  • Deputy Squadron Aircraft Maintenance Engineering Officer: Captain Kyle Pilatzke (Nipawin, Sask.)
  • Employment and Training Officer: Master Warrant Officer James Harper (Smiths Falls, ON)
  • Aircraft Maintenance Superintendant: Warrant Officer Darren Dominix (Frankville, N.S.)
  • Aircraft Maintenance Superintendant: Warrant Officer Raymond Lemieux (Edmonton, Alta.)
  • Aviation Technician: Sergeant Richard Abram (Brandford, Ont.)
  • Aviation Technician: Sergeant James McCheane (Red Deer, Alta./Alb.)
  • Aviation Technician: Sergeant Vincent Squires (Thompson, Man.)
  • Aviation Technician: Sergeant Andrew Latta (Lake Echo, N.S.)
  • Aircraft Structures Technician: Master-Corporal Luke Belgum (Cambridge, UK)
  • Aviation Technician: Master Corporal Russel Egler (Regina, Sask.)
  • Aircraft Structures Technician: Master Corporal Justin Hill (Beaver Bank, N.S.)
  • Aviation Technician: Master Corporal Joseph Meyer (Indian Head, Sask.)
  • Aviation Technician: Master Corporal Jeremy Matte (Baden-Baden, Germany)
  • Avionics Technician: Master Corporal Aaron Shiell (Winnipeg, Man.)
  • Avionics Technician: Corporal Elvis Aisaican (Carry the Kettle, Sask.)
  • Avionics Technician: Corporal Sebastian Boucher (Whitby, Ont.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Brad Bronson (Belleville, Ont.)
  • Aviation Technician: Corporal Mark Brown (Smith Falls, Ont.)
  • Avionics Technician: Corporal Scott Brownlee (Nepean, Ont.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Victoria Carpenter (Regina, Sask.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Vincent Chrétien (Québec, Que.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Marc De-Serres (Darthmouth, N.S.)
  • Avionics Technician: Corporal Deryk Fudge (Edmonton, Alta.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Jonathan Girard (Dolbeau-Mistassini, Que.)
  • Aviation Technician: Corporal Chris Hurshman (Halifax, N.S.)
  • Aviation Technician: Corporal Hyungki Kim (Seoul, South Korea)
  • Aviation Technician: Corporal Steve Mayer (Cornwall, Ont.)
  • Avionics Technician: Corporal Justin McFadyen (Tyne Valley, P.E.I.)
  • Aviation Technician: Corporal Triston Popescu (Ajax, Ont.)
  • Avionics Technician: Corporal Geremey Quiambao (Surrey, B.C.)
  • Aviation Technician: Corporal Justin Shantidatt (Mississauga, Ont.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Rhys Paradis (Lennoxville, Que.)
  • Aviation Technician: Corporal Sherwin Petiza (Mississauga, Ont.)
  • Avionics Technician: Corporal Alex Stang (Calgary, Alta.)
  • Avionics Technician: Corporal Andrew Valentine (Ottawa, Ont.)
  • Aviation Technician: Corporal Rick Yuke (Hanover, Ont.)
  • Aircraft Structures Technician: Corporal Alvir Visarra (Makati City, Philippines)
  • Aviation Technician: Aviator John Aucoin (Trenton, Ont.)
  • Aircraft Structures Technician: Aviator Aaron Boudreau (Sydney, N.S.)
  • Aviation Technician: Aviator Jadnn Greer (Trenton, Ont.)
  • Aviation Technician: Aviator Brandon Harvey (Sundre, Alta.)
  • Aircraft Structures Technician: Aviator Karl Hetherington (London, Ont.)
  • Aviation Technician: Aviator David Wright (Trenton, Ont.)

Logistical and Administration Flight

  • Squadron Logistics Officer: Captain Ian Pitman (Yarmouth, N.S.)
  • Chief Clerk: Sergeant Tanya Dominie (Cornwall, Ont.)
  • Supply Technician: Corporal Christopher Elson (Brampton, Ont.)
  • Supply Technician: Corporal Jordan Slaunwhite (Oromocto, N.B.)
  • Mobile Support Equipment Operator: Corporal Vincent Coupal (Saint-Jérome, Que.)
  • Mobile Support Equipment Operator: Corporal Geronimo Pena (Cuba)
  • Operations Support Administrator: Ms. Marg Fowler (Moose Jaw, Sask.)
  • Commanding Officer Administrative Assistant: Ms. Stacey Moffatt (Regina, Sask.)
  • Field Services Repair: M. Brian Herde (Melville, Sask.)
##MCECOPY##Sask.