Complete List of Honorary Colonels

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | KL | M | N | OP | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

B

C

D

E

F

  • James Ferguson (2 Canadian Air Division Winnipeg)
  • Andy Fletcher (3 Canadian Forces Flying Training School, 15 Wing Moose Jaw)

G

H

  • Helen Halliday (435 Transport and Rescue Squadron, 19 Wing Comox)
  • Barry Hansen (42 Radar, 4 Wing Cold Lake)
  • Dan Hennessey (14 Construction Engineering Squadron, 14 Wing Greenwood)
  • Kelly S. Hrudey (Canadian Forces School of Search and Rescue, 19 Wing Comox)

I

  • David Ippolito (8 Aerospace and Telecommunications Engineering Support Squadron, 8 Wing Trenton)

J

  • Tom Jenkins (409 Tactical Fighter Squadron, 4 Wing Cold Lake)
  • Calvin Jorstad (2 Canadian Forces Flying Training School, 15 Wing Moose Jaw)

K

  • Sue Kathler (Canadian Forces School of Survival and Aeromedical Training, 17 Wing Winnipeg)
  • Terry Kelly (14 Wing Greenwood)
  • Jim Killin (3 Wing Bagotville)
  • Jim Kyte (76 Communications Regiment)

L

  • Jacques Lacourse (51 Aerospace Control and Warning Operational Training Squadron, 22 Wing North Bay) 
  • Julie Lange (436 Transport Squadron, 8 Wing Trenton)
  • Joseph Levy (3 Air Maintenance Squadron, 3 Wing Bagotville)
  • George Lewis (Canadian Armed Forces Chaplain Branch)
  • Delbert Lippert (427 Special Operations Aviation Squadron, 1 Wing Kingston)

M

  • Colin MacDonald (413 Transport and Rescue Squadron,14 Wing Greenwood)
  • Hariett Madigan (21 Aerospace Control and Warning Squadron, 22 Wing North Bay)
  • Diane McCurdy (442 Search and Rescue “City of Vancouver” Squadron, 19 Wing Comox)
  • Dr. Jim McKeen (Canadian Forces Aerospace Warfare Centre)
  • Loreena McKennitt (Royal Canadian Air Force)
  • Kevin McLeod (440 Transport Squadron, 8 Wing Trenton)
  • Eugene Melnyk (414 Electronic Warfare Squadron in Ottawa, 3 Wing Bagotville)
  • Duncan "Dusty" Miller (406 Maritime Operational Training Squadron, 12 Wing Shearwater)
  • Marc Milner (403 Helicopter Operational Training Squadron, 1 Wing Kingston)
  • Angela Mondou (Canadian Forces School of Aerospace Technology and Engineering, 16 Wing Borden)
  • Stuart Murray (17 Wing Winnipeg)

N

P

Q

  • Ajaz Quraishi (4 Construction Engineering Squadron, 4 Wing Cold Lake)

R

S

  • Perry Schuldhaus (Aerospace Engineering Test Establishment, 4 Wing Cold Lake)
  • Daniel Silver (14 Software Engineering Squadron, 14 Wing Greenwood)
  • Brian Smith (424 Transport and Rescue Squadron, 8 Wing Trenton)
  • Sandra Snow (415 Long Range Patrol Force Development Squadron, 14 Wing Greenwood)
  • Ronald L Sparkes (444 Combat Support Squadron, 5 Wing Goose Bay)
  • Jeff Stibbard (19 Wing Comox)
  • Paul E. Storwick (1 Air Maintenance Squadron, 4 Wing Cold Lake)
  • Mike Sudul (443 Maritime Helicopter Squadron, 12 Wing Shearwater)
  • Glen Suitor (417 Combat Support Squadron, 4 Wing Cold Lake)

T

  • Eldren "ET" Thuen (402 Squadron, 17 Wing Winnipeg)
  • Tom Trifaux (410 Tactical Fighter (Operational Training) Squadron, 4 Wing Cold Lake)

V

  • Ann Marie Vaughan (426 Transport Training Squadron, 8 Wing Trenton)
  • Renee van Kessel (16 Wing Borden)

W